Kanada vizesi başvurusu gerçekleştirilirken bizi bekleyen birçok süreç vardır. Vize başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması ve biyometrik işlemlerin tamamlanması bu sürecin özetidir.

Başvuru formu çoğunlukla seyahat amacınıza yönelik sorulardan oluşmaktadır. IMM 5257 genellikle şu soruları içerir: başvuru sahibi hakkında bilgi: ziyaretin amacı ve gezinin planı; sağlık durumu, sabıka geçmişi veya askerlik bilgileri gibi sorulardan oluşmaktadır. Vize başvuru formunda sorulan tüm sorular eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmak zorundadır. Kanada vize başvuru doldurulduktan sonra imzalanmalıdır.(İnternet üzerinden vize başvurusu yapılması durumunda başvuru formunun yazdırılması ve imzalanması gerekmez. PDF formatında kaydedilmeli ve daha sonra hesabınıza elektronik olarak eklenmelidir). Başvuru formunun tüm sayfaları, barkodu içeren sayfalar dahil, hatasız olarak yazdırılmalıdır. Yaşına bakılmaksızın gezideki her katılımcı için ayrı başvuru formu doldurulur.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır

Kanada vize başvurusu yapacak kişileri bekleyen birkaç aşama olduğunu söylemiştik. Tüm adımlar ve prosedürler dikkatli atılmalıdır. Peki, aşamalarıyla Kanada vizesi nasıl alınır ?

  • Başvuru Formunun Doldurulması: Kişinin seyahat amacına uygun olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır. Girilen bilgiler eksiksiz ve doğru yanıtlanmalıdır. Sizde vize sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  • Evrakların Hazırlanması: Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşme gerçekleştirmez. Bunun yerine talep edilen evraklar göz önünde bulundurularak değerlendirme gerçekleştirilmektedir.
  • Vize Ücretinin Yatırılması: Kanada vize ücreti online olarak tahsil edilmektedir. Kanada turist vizesi ücreti 185 Kanada Dolarıdır.
  • Biyometrik İşlemler: Kanada vize başvurusunun tamamlanması için İstanbul ve Ankara’daki  Kanada Vize Merkezlerinde parmak izi ve diğer biyometrik işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Online Kanada Vizesi

Şu an geleneksel başvuru yönteminin aksine Online vize başvuruları gerçekleştirilmektedir. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik (CIC) web sitesi üzerinden ilgili formlar doldurulur ve belgeler yüklenir. Online başvurularda tüm adımlar dikkatli atılmak zorundadır. Kanada vizesi başvuru formunun doldurulmasının ardından gerekli evraklar yüklenir.Dosyalar CIC’nin istediği düzende yüklenir.

Formun Doldurulmasından Ardından Yüklenmesi Gereken Dosyalar;

  • Vize başvuru formu doldurulup, PDF formatında kaydedilmeli, (Online başvurularda imzaya gerek yoktur.)
  • Otel ve uçak biletlerinin onayını PDF, DOC veya DOCX formatında kaydedin (eğer online ortamda kayıt edilmediyse taranıp, yüklenmesi gerekir.),
  • Vize başvuru fotoğrafı,
  • Çalışma kayıtları, banka hesap dökümleri ve istenilen tüm belgeler taratılıp, yüklenmelidir.

Dosya boyutları 4 MB’dan daha büyük olmamalı PDF, DOC veya DOCX, resimler için – JPG, TIFF, PNG. formatında yüklenmelidir. Ardından sitede size ait bir hesap açılır ve Kanada vizesi ücreti ödenir.

Kanada Vize Ücreti

Kanada vize ücreti başvuracağınız kategoriye göre farklılık göstermektedir. Turist vizesi ücretiyle, öğrenci vizesi farklıdır.

Kanada Turist Vizesi Ücreti: 185 Kanada Doları

Kanada Öğrenci Vizesi Ücreti: 235 Kanada Doları

Kanada Vizesi Red Sebepleri

Yapacağınız başvurularda aşağıda ifade edilen detayları inceleyerek hatayı nerede yaptığınızı ve neden red aldığınızı öğrenebilirsiniz.
Purpose of Visit: En sık karşımıza çıkan  vize red sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle acemi danışmanlar tarafından gerçekleştirilen başvurularda en sık alınan red nedenidir. Vize talebinizin sebebinin anlaşılamamasıdır.
Travel History: Daha önce yurt dışı deneyimi olmayan kişilerin karşısına en sık çıkan red nedenidir. Kişinin gidip, yasal olmayan yolla kalacağına inandığı için karşısına çıkmaktadır.

Financial Reasons: Seyahat amacınızı karşılayacak seviyede bakiyeye veya gelire sahip olmadığınız durumlarda karşımıza çıkabilecek red nedenleri arasında yer almaktadır.

Bilgi formunu doldurarak danışmanlarımızın sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.